Zenszövegek

Nyugalom

zenkert

A szerzetesek csodálattal figyelték egyik idősebb társukat, akit soha semmi nem dühített fel, soha semmi nem hozott ki a sodrából, aki, úgy látszott, semmitől sem fél. Ezt a nyugalmat a fiatalok már-már természet ellenesnek tartották. Egy nap elhatározták, hogy próbára teszik az öreget. Elbújtak egy sötét folyosó szegletében, amerre, megfigyelték, az idősebb szerzetes gyakran járt. Így is történt. Hamarosan megjelent az öreg, egy csésze teát tartott a kezében. A fiatalok ekkor előugrottak és ráüvöltöttek.

Az öreg erre lehajolt és letette a padlóra a teáscsészét, majd felegyenesedet és a fiatalokra nézett.

– Hűha – mondta –, nagyon megijedtem. Aztán újra lehajolt, felvette a csészéjét és tovább ment, anélkül, hogy egy csepp teát is kiloccsantott volna.

Szerelem

Vénség szerelme:
mikor feledné, hideg
zápor, elered.

schiele_allo_akt

Köd és fáradt napfény. A víztükör ólmosan borzong, a park sétaútjain nyálkás falevelek. Magamforma öregember jön szembe. Homlokra tolt, rátarti kalap, fekete posztó ujjas, kopott, szűk farmer, barna, gojzervarrott cipő. M. úr, látásból ismerem. Valamikor cipészműhelye volt a Körtéren. Bólintok. Ő is.

A lány futva érkezik. Tizenhat éves lehet, hosszú, fekete hajú. Fehér blúzának két szárnya a derekán csomóra kötve. Szép hasa meztelen. Talán az unoka. De nem, ahogy fordul az út, látom, betérnek a csalitosba. M. úr letolja a nadrágját, a lány előtte térdel, és szopja. Mindez elég jól látható, ősz van, a csalitos is kopaszodik.

Visszafele újból találkozunk. Néhány méterre állnak meg tőlem, búcsúzkodnak.

– Vigyázz magadra – mondja a lány és furcsa kis grimaszt vág.

– Már nem kell sokáig – válaszolja az öreg elég talányosan.

Azóta nem láttam őket.

Vers: Yosa Buson: Ősz, japán haiku
Kép: Egon Schiele: Álló akt

Buzik, nácik

arpadsavHűvösvölgy, turistaút a Hármashatárhegy felé. A frissen festett padon felirat: IRTSD A SOK SZAR BUZIT! Néhány nap múlva, ugyanott. A padon az ismerős sorok, csak kicsit átalakítva: ÍRTSD A SOK SZAR NÁCIT!

Néhány kilométerre innen feldíszített sír, sok virággal, szalaggal, mécsessel. A kovácsoltvas kereszten felirat:

ITT NYUGSZIK EGY ISMERETLEN MAGYAR KATONA

1945

BÉKE PORAIRA

Nagy harcok voltak erre, még mindig látszanak a lövészárkok. Megáll bennük az esővíz. 1945-ben német és a németekhez csatlakozott magyar katonák próbáltak itt kitörni az orosz gyűrűből.  A németek olyan magyar katonákat kerestek az akcióhoz, akik korábban a Buda környéki erdőkben teljesítettek szolgálatot, így alapos helyismerettel rendelkeztek. Őket a német csapatok mellé osztották be. Akik a Hármashatárhegy felől kísérelték meg a kitörést, valamennyien elestek (Wikipédia).

Sok-sok értelmetlen halál.

Egyik vasárnap a sír körül nagyobb csoport fiatal. Vízhatlan, terepszínű gyakorlóruhák. Árpádsávos zászlók. Derékszíjon sárga borjúbőr tokban gyalogsági tőr. Elfoglalják a gyalogutat. Igyekszem kikerülni őket. Egyikük, magas, kopasz, kékszemű fiatalember, rámszól:

Mi van? Félsz, buzi?

– Igen, félek – mondom. Nem nekik, magamnak.

 

Taps

 

Tízezer tenyér a Hősök terén:

tapsorkán. Hallgasd:

egyetlen tenyér, ha csattan,

az hogy szól?

Íjászverseny

 A mester a szorongó tanítványhoz:

– Nem próbálnád meg, hogy ne célozz annyira? Úgy biztosan sikerülni fog.

ijasz

Challenge

Omladozó pad az Árpád-kilátó előtti turistaúton. Gyönyörű őszi nap, mélyben a várost lazúros pára burkolja. Feltűnően sok ember jön szembe, fiatalok, idősebbek vegyesen. Kifogástalan sportfelszerelésben: polárdzsekik, sokzsebes túlélőnadrágok, nyakban drága GPS-ek, kézben nordic walking botok. Az arcok kemények, elszántak, kérlelhetetlenek. Versenyben vannak. Két fiatalember érkezik.

– Azért nézünk egy kis kilátást, nem? – kérdi az egyik.

– Nem! Minek? – válaszol a másik. Futólépésben húznak tovább.

 

A lélek hol lakik?

ut a vegtelenbe

Olvasom, hogy tudósok állítólag lefényképezték egy ember lelkét, amint éppen kiröppent a testéből.  A Zen erről (is) bölcsebben gondolkodik. Amikor egy tanítvány megkérdezte Taj-lung mestert, végül marad-e valami romolhatatlan  a felbomló emberi testből, a mester így válaszolt:

A domboldalt színes virágszőnyeg borítja,
Mélyben a völgy sűrű homályba vész.

 

Elmúlik

zen4Három napja felhívott M. Ömlött belőle a panasz. Éjjel nem tud aludni, reggel nem tud felkelni, nappal nem tud dolgozni, így lassan már élni se… Rettenetes!

– Elmúlik – mondtam.

Ma újra hívott. Minden rendben. Jól alszik, reggel kipihenten ébred, jól megy a munka. Csodálatos!

– Elmúlik – mondtam.

Az élet értelméről

Egy fiatal szerzetes, miután rosszul aludt az éjszaka, s a nyugtalan álmok ízét napközben is a szájában érezte, délben arra kérte mesterét, mondaná meg, mi az élet értelme. Vajon mit tanít erről a fenséges Buddha?
– Ebédeltél már? – kérdezett vissza  a mester.
– Igen – válaszolt az ifjú.
– Akkor mosd el a csészédet!

Xanax

zen2Egy régi ismerősöm keresett fel a fiával. Az asszony kérte, mondjam meg a fiának, ne szedje marokszám a Xanaxot, mert nagyon ártalmas. Ráadásul nem fog tudni leszokni róla. Vagy már nem is tud…

Halogattam a dolgot, teát főztem, az asszonyt faggattam, hogyan él, dicsértem, milyen csinos. Aztán röviden csak annyit mondtam, három nap múlva jöjjenek vissza.

Így is történt. Akkor kölcsönadtam  a fiúnak egy könyvet, amelynek a szerzője drogosok kezeléséről számolt be. Leírta, hogy milyen nehéz a leszoktatásra használt Xanaxról a leszoktatás. Talán még nehezebb, mint magáról a drogról. A fiú udvariasan végighallgatott, mosolygott, de nem szólt semmit. Az asszony búcsúzóul azt kérdezte, miért nem mondtam el ezt három nappal ezelőtt?

– Azért – feleltem –, mert három nappal ezelőttig én is marokszám szedtem a Xanaxot.

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!